ידע וקניין רוחני

רחלי פשר אייקנאר

נהניתי אתמול בכנס של המכון הישראלי לערים חכמות עבור מועמדים לראשות הרשויות המקומיות – “העיר החכמה בישראל”. הכנס בעיני כלל תובנות אקדמיות ביחד עם הצעות קונקרטיות לפעולות שכל מועמד/ת שנכחו בכנס יוכלו לקחת בחשבון במהלך ניהול הרשות.

באופן אישי, כמי שהשתתפה באחד הפאנלים שבכנס, אני מקווה שהצלחתי ליצור אצל המשתתפים יותר מודעות וסקרנות באשר לנכסי הידע שהם עשויים להיות אחראים עליהם במקרה ויבחרו. ניסיתי בזמן הנתון שניתן לי במסגרת הפאנל, להסביר את חשיבות נכסי הידע, הערך שלהם ואופים. הסברתי  יש דרכים להגן על הידע הזה באמצעות כלים משפטיים של קניין רוחני, אשר לא מעטים מהם אינם עולים כסף – אלא מצריכים רק מודעות ועשייה שוטפת.

הידע ברשויות המקומיות הוא נכס יקר ערך שפעמים רבות איננו מוכר ככזה והוא לעיתים קרובות נכס”שקוף”. ההכרה והמודעות לקיומו ויישום מיידי של דרכים לשמור עליו, להגן עליו ולפתח אותו – עשויים לתת תנופה יפה לרשות מקומית לאחר בחירות. הידע והקניין הרוחני יכולים לשמש מנוף לחדשנות עירונית, מנוף לשיתוף של הקהילה העירונית כולה ביצירת הידע ומנוף לכל צוות עובדי העירייה. העובדים יכולים ליהנות מהידע ומהקניין הרוחני,  בכך שיחושו כל כל אחת מהמשימות שהם מבצעים וכל אתגר המוצב בפניהם- פותחים לפניהם דלת למציאת פתרונות יצירתיים שירשמו לזכותם כעובדים טובים ושיסייעו להם ולרשות גם יחד.

אשמח כמובן כמו שאר חברי המכון, להשיב לכל שאלה שתופנה אלי ממי מהמשתתפים בנוגע לנושאים האמורים.

בהצלחה לכל המועמדים, ובתקווה שהם יובילו את הרשויות שבראשן יעמדו להמשך התחדשות והמשך עשייה – לקראת היותן רשויות וערים חכמות עוד יותר.

רחלי פשר אייקנאר

עו”ד בתחום הידע והקניין הרוחני

Categories

Recent Posts

Recent Tweets